otrdiena, 2016. gada 28. jūnijs

Kā visātrāk atbrīvoties no parādiem

Kā visātrāk atbrīvoties no parādiem? Ir man daži ieteikumi, kā visātrāk atbrīvoties no parādiem. Tie var palīdzēt un var nepalīdzēt, jo ne visiem derēs viena formula, kura palīdzēja man un manam kaimiņam. Tas nav ātri un viegli, bet tas ir izdarāms jebkurā gadījumā. Turpinājumā mēģināsim uzskaitīt pāris veidus, kā atbrīvoties no parādiem.1. Aprēķini pirmās nepieciešamības izdevumus.

Tas nepieciešams, lai saprastu, no kā Tev nekādā gadījumā nav iespējams atteikties. Šie izdevumi, pirmkārt, būs pārtika un komunālie maksājumi. Atņem no ienākumu summas pirmās nepieciešamības pirkumu iegādes summu. Atlikums rāda, cik daudz naudas Tu vari atļauties tērēt parāda atmaksai vienā mēnesī.

2. Centies sameklēt papildus ienākumu avotu.

Diemžēl atdot parādu, kad tam jau iestājies atmaksas termiņš, ir grūtāk nekā plānot kredīta ņemšanu. Ja patiesi vēlies atbrīvoties no parādiem, Tev būs jāatsakās no citiem izdevumiem un paralēli jāatrod godīga iespēja nopelnīt vairāk, kā parasti.

3. Sazinies ar kredītu devēju.

Nepaliec viens! Kredīta devējs ir pirmais, kam jāuzzina par Tavām finanšu problēmām. Ja Tev rodas aizdomas, ka papildus izdevumi (pagarinājuma maksa, sodi un tamlīdzīgi) veido lielāku summu, kā likumā noteiktos 100% no sākotnējā kredīta apmēra, Tu vari vērsties PTAC – Patērētāju tiesību aizsardzības centrā ar sūdzību par iespējamu likumpārkāpumu.

4. Zini savas tiesības (atteikšanās no kredītiem, PTAC).

Ja jūti, ka kredītu ņemšana varētu kļūt (vai jau ir kļuvusi) par atkarību, kad būsi ticis vaļā no parādiem, Tu vari LAFPA lūgt sevi iekļaut kredītam liegto personu sarakstā – lai pasargātu sevi no paša neapdomīgiem lēmumiem nākotnē. Vēršanās PTAC palīdz risināt neskaidras situācijas.

5. Plāno savu budžetu turpmāk.

Turklāt plāno savu budžetu – zini savus ienākumus un izdevumus, esi godīgs pret sevi, vienmēr domā līdzi, aizņemoties.
--> Read more...

otrdiena, 2016. gada 14. jūnijs

Kā pareizi apieties ar naudu

„Jums ir problēmas? Nieki, tās atrisinās „Auseklītis”!”, - šķiet, skanēja populāra reklāma pagājuša gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Problēmas beigu beigās piedzīvoja pati firma, taču pieeja nav peļama. Ja mums radušās problēmas, tad ar tām ir jātiek galā. Jautājums, kā pareizi rīkoties ar naudu, paredz vairākas problēmas.

Pirmā, mums ir radusies sajūta, ka nepareizi apejamies ar naudu, jo naudas arvien nav pietiekami. Kāpēc ar to nepietiek? Pajautāsim citādi, tādējādi nonākot pie otras problēmas. Kā apieties ar naudu, lai tās būtu vairāk? Uz šo jautājumu ir iespējami vairāki atbilžu varianti. Piemēram, ja apdomīgāk iepirksimies, mums radīsies naudas pārpalikums. Par šo pārpalikumu varēsim iegādāties nepieciešamās preces. Trešā problēma - gribam redzēt naudu uzkrājamies, bet tā tas nenotiek. Kādēļ? Nauda mērķtiecīgi jākrāj, izvēloties summas, kuras ir reāli atlicināt ik mēnesi no ienākumiem. Piemēram, desmit procentus no algas ieskaitot krājkontā, turklāt apņemoties to izdarīt, līdzko ienākusi nauda mūsu galvenajā kontā. Ceturtā lieta, ko paredz jautājums par pareizu apiešanos ar naudu, ir naudas dīkstāve jeb daudzums, ko neizmantojam. Tādā gadījumā nauda noteikti jāiegulda labos pasākumos. Atkarībā no naudas apjoma, varam ziedot dažādiem mērķiem – pabalstīt radiniekus, ieguldīt labdarības, sporta, mākslas, veselības projektos, atbalstīt savu skolu, pilsētu, pagastu. Tātad, jautājot, kā pareizi rīkoties ar naudu, mēs nonākam pie naudas filozofijas.
--> Read more...

ceturtdiena, 2016. gada 9. jūnijs

Alga un darbs

Laba alga, bet nepatīkams darbs, vai mazāka alga, bet darbs, kas patīk – kā labāk?

Manuprāt, pie labas algas, bet darbā, kas nepatīk vai kurš neapmierina vismaz cilvēka pamatvajadzības, izņemot materiālo pamatojumu, kādēļ viņš strādā, var nostrādāt tikai zināmu laika posmu. Protams, dzīvē var gadīties situācijas, kad jāpieņem tāds darbs, kāds tas ir, jo – kredītu maksājumi, ģimenes pieaugums, dzīvesdrauga prasību līmenis. Tomēr ilgstoši strādāt ar stresu (ko spiediens – lai vai materiāls, vai kāds cits – izraisa lielākā vai mazākā mērā vienmēr) ir kaitīgi veselībai. Vismaz tā atzīst ārsti. Un ne vien psihiatri, bet cilvēki, kuri strādā ar slimību (izdomātu vai īstu) pārņemtiem ļaudīm ikdienā.

Eiropas Darba drošības un veselības aģentūra, 2013. gada aptaujājot 31 valsts darbiniekus, ieguvusi datus par to, kādi stresa izraisītāji darbā, viņuprāt, ir dažādu slimību cēloņi. Uzdodot jautājumus par virsstundu darbu, ierobežotu iespēju organizēt savu darba laiku, skaidrības lomu un atbildības sadalē trūkumu, nepieņemamu attieksmi no kolēģiem, piemēram, apzinātu kaitēšanu vai aizvainošanu, atbalsta trūkumu, pētījuma autori ieguva atzīstamus rezultātus, kas raksturo ar stresu saistītās veselības problēmas.

Tātad – vai izvēlēties smagu, neapmierinošu darbu, kurš tiek labi apmaksāts? Ja Tev ir izvēle, piemēram, sākot meklēt darbu dažādās darbavietās, un kādā no tām piedāvā ļoti augstu apmaksu (netipisku pārējam līmenim), protams, Tu nezināsi, ar ko darbs saistīts, pirms nepamēģināsi. Ja Tu strādā tādā darbavietā, kur darba apstākļi Tev jau liek domāt, ka tie ir veselības bojājumu cēloņi, tad, visdrīzāk, ar laiku Tu šo darbu atstāsi. Saskaitot plusus un mīnusus, nauda nevarētu sasniegt tik lielu svarīguma pakāpi, lai tikai naudas dēļ paliktu tur, kur esi – vismaz ne ilgtermiņā. Parasti cilvēki aptver, iespējams, ļoti vēlu, ka darba novērtējums materiālā izteiksmē ir tikai viena vērtība daudzu faktoru vidū, kas veido kopējo apmierinātību ar darbu. Ja algas vērtība nesakrīt ar patērēto spēku, laiku un citiem resursiem, ko tajā iegulda, visbiežāk ir jāsaņemas, jāapzinās zaudējums (jo tāds nenovēršami būs vienmēr) un jāiet prom no darbavietas.

Cits jautājums – vai tas ir viegli, vai nē. Ir, protams, dažādi cilvēki un dažāda to uzņēmības pret stresu. Viens spēs izturēt nepatīkamā darba vidē ilgāk, cits – īsāku laiku. Vai šādi pavadīts laiks būs bijis ciešanu vērts, iespējams izvērtēt tikai nākotnē. Tāpēc – ieteikums cilvēkiem, kuri apzinās naudas varu un tās dēļ vēl pagaidām, nav pametuši darbu: dzīvot šodien, šajā brīdī. Ja darbu ir iespējams pārvērst par tīru strādāšanu, bez emociju iesaistes, tad tas ir jādara. Ja tas nav iespējams, jāizlemj doties prom, taču paralēli jāmeklē jauns darbs. Katrā ziņā neiesaku aiziet, pirms nav nodrošināta turpmākā nākotne.
--> Read more...

 

  © 2009 Justfm.lv akcijas - Virszemes Televīzija