ceturtdiena, 2016. gada 9. jūnijs

Alga un darbs

Laba alga, bet nepatīkams darbs, vai mazāka alga, bet darbs, kas patīk – kā labāk?

Manuprāt, pie labas algas, bet darbā, kas nepatīk vai kurš neapmierina vismaz cilvēka pamatvajadzības, izņemot materiālo pamatojumu, kādēļ viņš strādā, var nostrādāt tikai zināmu laika posmu. Protams, dzīvē var gadīties situācijas, kad jāpieņem tāds darbs, kāds tas ir, jo – kredītu maksājumi, ģimenes pieaugums, dzīvesdrauga prasību līmenis. Tomēr ilgstoši strādāt ar stresu (ko spiediens – lai vai materiāls, vai kāds cits – izraisa lielākā vai mazākā mērā vienmēr) ir kaitīgi veselībai. Vismaz tā atzīst ārsti. Un ne vien psihiatri, bet cilvēki, kuri strādā ar slimību (izdomātu vai īstu) pārņemtiem ļaudīm ikdienā.

Eiropas Darba drošības un veselības aģentūra, 2013. gada aptaujājot 31 valsts darbiniekus, ieguvusi datus par to, kādi stresa izraisītāji darbā, viņuprāt, ir dažādu slimību cēloņi. Uzdodot jautājumus par virsstundu darbu, ierobežotu iespēju organizēt savu darba laiku, skaidrības lomu un atbildības sadalē trūkumu, nepieņemamu attieksmi no kolēģiem, piemēram, apzinātu kaitēšanu vai aizvainošanu, atbalsta trūkumu, pētījuma autori ieguva atzīstamus rezultātus, kas raksturo ar stresu saistītās veselības problēmas.

Tātad – vai izvēlēties smagu, neapmierinošu darbu, kurš tiek labi apmaksāts? Ja Tev ir izvēle, piemēram, sākot meklēt darbu dažādās darbavietās, un kādā no tām piedāvā ļoti augstu apmaksu (netipisku pārējam līmenim), protams, Tu nezināsi, ar ko darbs saistīts, pirms nepamēģināsi. Ja Tu strādā tādā darbavietā, kur darba apstākļi Tev jau liek domāt, ka tie ir veselības bojājumu cēloņi, tad, visdrīzāk, ar laiku Tu šo darbu atstāsi. Saskaitot plusus un mīnusus, nauda nevarētu sasniegt tik lielu svarīguma pakāpi, lai tikai naudas dēļ paliktu tur, kur esi – vismaz ne ilgtermiņā. Parasti cilvēki aptver, iespējams, ļoti vēlu, ka darba novērtējums materiālā izteiksmē ir tikai viena vērtība daudzu faktoru vidū, kas veido kopējo apmierinātību ar darbu. Ja algas vērtība nesakrīt ar patērēto spēku, laiku un citiem resursiem, ko tajā iegulda, visbiežāk ir jāsaņemas, jāapzinās zaudējums (jo tāds nenovēršami būs vienmēr) un jāiet prom no darbavietas.

Cits jautājums – vai tas ir viegli, vai nē. Ir, protams, dažādi cilvēki un dažāda to uzņēmības pret stresu. Viens spēs izturēt nepatīkamā darba vidē ilgāk, cits – īsāku laiku. Vai šādi pavadīts laiks būs bijis ciešanu vērts, iespējams izvērtēt tikai nākotnē. Tāpēc – ieteikums cilvēkiem, kuri apzinās naudas varu un tās dēļ vēl pagaidām, nav pametuši darbu: dzīvot šodien, šajā brīdī. Ja darbu ir iespējams pārvērst par tīru strādāšanu, bez emociju iesaistes, tad tas ir jādara. Ja tas nav iespējams, jāizlemj doties prom, taču paralēli jāmeklē jauns darbs. Katrā ziņā neiesaku aiziet, pirms nav nodrošināta turpmākā nākotne.

 

  © 2009 Justfm.lv akcijas - Virszemes Televīzija