otrdiena, 2016. gada 2. augusts

ASV valsts parāds

2015. gada aprīlī ASV valdības parāds bija 18,2 triljoni dolāru (viens triljons ir 1000 miljardi), kas par 2% pārsniedza nacionālā kopprodukta līmeni. Tā ir matemātiski saprotama summa, taču – ko tas nozīmē sabiedrībai?

Kādēļ Amerikai ir izveidojusies šāda parādu nasta? 

Ja aprēķina ASV valsts parāda apjomu uz vienu nodokļu maksātāju, tie ir 154 161 USD, kas aizņēmuma veidā gulstas uz katru no tiem. Bet vai tiešām katram nodokļu maksātājam ir pienākums atdot valsts parādu? Šādi aprēķini rāda parāda apjomu no citas puses, bet, protams, nenozīmē, ka katram no nodokļu maksātājiem šāda summa jāiegulda valsts budžetā. Savā ziņā valsts parāds patiešām tiek dzēst arī ar strādājošo palīdzību, bet tas notiek, valdībai paaugstinot nodokļus vidusmēra pelnītājiem un tiem, kuru ienākumi ir augstāki par vidējiem. Līdz ar nodokļu paaugstinājumu samazinās iedzīvotāju pirktspēja, ekonomika slīd lejup, kas nozīmē savukārt lēnāku algu pieaugumu. Rezultātā strādājošs nodokļu maksātājs tiek negatīvi iespaidots no divām pusēm.

Ja vēl par skaitļiem: 2004. gadā valdības parāds bija 7,3 triljoni, kas, plīstot nekustamā īpašuma burbulim pēc četriem gadiem, pieauga līdz 10 triljoniem. Parāda apjoms uz vienu nodokļu maksātāju no 2004. gada līdz 2015. gadam ir audzis divkārt, katru gadu sasniedzot vidēji 7,16% lielu pieaugumu. Šis skaitlis nav ne tuvu vidējam algas pieaugumam gadā.

 

  © 2009 Justfm.lv akcijas - Virszemes Televīzija